פילת מבחני מיון

מבחני מיון הפכו לכלי מרכזי לצורך מיון מועמדים לתפקידים שונים בחברות רבות. כלי זה הפך למקביל כמעט לכלי הנפוץ מאוד של קיום ראיון עבודה עם המועמד. כחלק מהכלים בתהליך חיפוש עבודה, אותם תוכלו למצוא באתר ג'וב סיטי, אנו מאמינים כי חשוב להעניק מידע אודות מכוני המיון המובילים – בהם סביר להניח כי תעברו את מבחני המיון שלכם. אחד ממכוני המיון הגדולים והמובילים בישראל הינו "פילת". מכון זה הוא חלק מרשת עולמית בעלת מספר סניפים בעולם, כאשר שלושה מהם ממוקמים בישראל. מכון פילת הוא בעל וותק של עשרות שנים וארגונים רבים, מהמובילים במשק, משתמשים בשירותיו לצורך מיון מועמדים.

מה כוללים מבחני מיון בפילת?

יום אבחון של מבחני מיון בפילת נמשך בדרך כלל בין 7-9 שעות ונכללים בו מבחנים מסוגים שונים:

  • מבחני כישורים – מבחנים המכילים מספר רב של שאלות במסגרת זמן קצוב, חלקם מועברים על גבי מחשב וחלקם בנייר ועיפרון. מבחנים אלו בוחנים את כישורי החשיבה, יכולת פתירת בעיות לוגיות, בעיות חשבוניות, תפיסה מרחבית וכו'. הציון במבחן נקבע על פי מספר השאלות עליהן ענה הנבחן בצורה נכונה.
  • סימולציות קבוצתיות – במבחנים אלה מחולקים הנבחנים לקבוצות וכל קבוצה נדרשת להתמודד עם סימולציה נתונה. למשל: לנהל דיון בנושא מסוים, להגיע להחלטה לגבי דילמה כלשהי ועוד.
  • מבחני אישיות – מבחנים אלו בוחנים את הרגליו של הנבחן ואופן התייחסותו למצבים שונים, באמצעות שאלות מסוג השלמת משפטים, כתיבת סיפורים, העתקת צורות וכו'. התשובות של הנבחן בחלק זה מאפשרות להעריך היבטים באישיותו.
  • שאלון אישי – שאלון המכיל שאלות לגבי הניסיון התעסוקתי של המועמד, כישוריו ונטיותיו.
  • ראיון אישי – בחלק זה נשאל המועמד שאלות אודותיו, אודות הניסיון התעסוקתי שלו, העדפותיו ומטרותיו.

יש לציין כי לא כל הנבחנים עוברים את מבחני המיון במתכונת המלאה. ישנם מקרים בהם המיון מתבסס רק על חלק מהמבחנים, בהתאם לבקשת הארגון. כמו-כן ישנם מקרים בהם מפצלים את המיון למספר שלבים, ורק מועמד שעבר שלב אחד עובר לשלב הבא.

כיצד להיערך למבחני מיון בפילת?

המומחים של ג'ובסיטי ממליצים על שתי דרכים עיקריות להיערכות למבחני מיון: האחת, הכנה עצמית והשניה, הכנה מקצועית.

  • הכנה עצמית – רצוי לדעת לקראת מה אתם הולכים, חשוב כי תקראו אילו סוגי מבחנים עוברים בדרך כלל במקום זה, כמה זמן יום המיון נמשך וכו'. באתר פילת תוכלו למצוא מספר דוגמאות של מבחנים אשר נועדו לתת מושג לגבי סוג המבחנים הנערכים ביום המיון. בנוסף, ניתן להיעזר בספרי הכנה למבחנים תעסוקתיים הנמכרים בחנויות הספרים המובילות.
  • הכנה מקצועית – ישנם מכונים שונים המתמחים בהכנה למבחני מיון. המובילים שבהם מציעים הכנות שונות למכוני מיון שונים, כך שההכנה מותאמת במיוחד למכון המיון בו אתם מיועדים לעבור את המבחנים לתפקיד. בעזרת מכונים אלו תוכלו להכין את עצמכם באופן המקיף והמקצועי ביותר.

מבחני מיון בפילת – דגשים

ישנם מספר דברים אותם חשוב לקחת בחשבון בהגיעכם למבחני מיון בפילת:

  • אם הינכם סובלים מלקויות למידה כאלה ואחרות, עליכם להכין מראש את כל המסמכים הדרושים, על מנת שתוכלו להיבחן בתנאים מותאמים ולקבל תוספת זמן במידת הצורך.
  • גם אם הינכם בעלי מגבלה פיזית כלשהי, כמו בעיית ראייה או עיוורון צבעים, יש להצהיר על כך ולהביא את האישורים המתאימים, על מנת לקבל מבחנים בצבעים ובגדלים המתאימים.
  • חשוב לזכור כי מבחני הכישורים הינם מבחנים סגורים והציון במבחן נקבע לפי מספר התשובות הנכונות. על-כן, גם אם אינכם בטוחים בתשובה – עדיף לנסות לנחש מאשר לוותר על השאלה.