מבחני מיון למשטרה

מבחני מיון למשטרה מתבצעים על ידי מחלקת משאבי אנוש של משטרת ישראל, בעזרת צוות הפסיכולוגים התעסוקתיים במחלקה. מטרת מבחני מיון אלו הוא לנבא הצלחה של מועמדים בתפקידי שיטור. מבחני מיון למשטרה שונים במקצת ממבחני מיון רגילים ועל-כן אתר גובסיטי ריכז עבורכם את המידע הרלוונטי באופן ספציפי למבחני מיון למשטרה.

מה כוללים מבחני מיון למשטרה?

תהליך מבחני מיון למשטרה כולל לרוב שני שלבים עיקריים:

א. מבחני חשיבה ואישיות שונים.
ב. דינאמיקה קבוצתית וראיון מול פסיכולוג.

מבחני החשיבה כוללים מבחני עברית ומבחני דפ"ר, כאשר מבחני העברית בודקים אוצר מילים, כתיב והבנה ומבחני הדפ"ר בודקים שלושה סוגי כשרים:

  • הבנת הוראות – חלק זה כולל מבחנים הבודקים יכולת הבנת הוראות וביצוע הוראות בצורה מדויקת, יכולת לעבד מידע ולעבוד בריכוז, תשומת לב לפרטים וכן כושר הבחנה.
  • צורות – חלק זה כולל מבחנים הבודקים יכולת הכללה, תפיסה צורנית, יכולת הפשטה והגיון בתחום הצורני.
  • סדרות חשבוניות – חלק זה כולל מבחנים הבודקים כישורים מתמטיים שונים.

חשוב להדגיש כי בשונה ממבחני מיון שונים, במבחנים אלו תשובה שגויה תפחית את הציון הסופי. על-כן, מומלץ לבצע רק ניחושים מושכלים (כאשר מתלבטים בין שתי תשובות וכדומה), אך עדיף לא לנחש במצבים של חוסר וודאות מוחלט. תשובה שגויה אמנם לא מפחיתה בציון שלם, אך על כל מספר שגיאות מסוים מופחת ציון. באופן זה, מספר רב של תשובות שגויות יפגע בציון הסופי.

הכנה למבחני מיון למשטרה

תרגול מקדים יכול לשפר את הביצועים במבחני מיון למשטרה, בעיקר במבחני הדפ"ר. על מנת להכין את עצמכם למבחנים תוכלו להיעזר בדוגמאות למבחני מיון המופיעים באתרים השונים וכן בספרי הכנה למבחני כשרים כמו ספרי הכנה לפסיכומטרי.

עם זאת, על מנת להכין את עצמכם בצורה יסודית ומקצועית יותר, המומחים של ג'ובסיטי ממליצים לפנות למכוני הכנה למבחני מיון. יש לציין, כי המכונים המובילים מקיימים הכנה המתמקדת באופן ייחודי במבחני מיון למשטרה, מה שתורם להכנה ממוקדת ואפקטיבית יותר.

דגשים למבחני מיון למשטרה

מלבד האמור לעיל, ישנם מספר דגשים חשובים אליהם כדאי לשים לב:

  • יום המיון נערך בין שעה וחצי לארבע שעות, כאשר בין חלקי המבחנים השונים יכולים המועמדים לצאת להפסקות קצרות.
  • חשוב להגיע למבחני מיון למשטרה כאשר חשים בטוב ולא בזמן מחלה וכדומה. לפני תחילת המבחנים, המועמדים אף נדרשים לחתום על הצהרה כי הם חשים בטוב וכשירים לבצע את המבחנים.
  • למועמדים בעלי לקויות למידה, רצוי להעביר את אבחוני הלקויות שלהם לפני מבחני המיון. האבחונים ייבדקו על ידי הצוות המקצועי במשטרה ויוחלט האם הבחינות יערכו בתנאים מותאמים.